Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Misijai Afganistano Goro provincijoje besiruošiančios penkioliktosios Lietuvos karių pamainos vadas mjr. A. Radvilas: „Mūsų kolektyvo jėga – dvasios stiprybė“

2012-02-08
image

Vasario 6–10 d. misijai Lietuvos vadovaujamoje Afganistano Goro provincijoje besiruošianti penkioliktoji Lietuvos karių pamaina (PAG-15) dalyvauja tarpinėse lauko taktinėse pratybose, kurios vyksta mokomojoje stovykloje, įrengtoje Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotajame pėstininkų batalione Alytuje. Savo mintimis apie pasirengimą tarptautinei operacijai pasidalijo PAG 15 vadas majoras Artūras Radvilas.

Pasiruošimas misijai praktiškai įpusėjo, kaip vertinate karių pasirengimą, jų moralę, nusiteikimą?

Pasiruošimo etape yra suplanuotas platus spektras pratybų, kurių rezultatai turėtų parodyti mūsų pasirengimą ir atsakyti į visus klausimus. Būtent mokymuose ir pratybose atsiskleis karių moralė, charakteris, ryžtas ir tvirtumas. Iki šiol pasirengimas vyko atskiromis grupėmis ir padaliniais, kariai dalyvavo įvairiuose kursuose Lietuvoje ir užsienyje, o jau nuo šio etapo mes ruošiamės pilno kolektyvo sudėties. Pamatysime pagrindinius trūkumus, vietas, kur reikėtų daugiau akcentuotis, be to neeilinės oro sąlygos reikalaus didesnio susikaupimo. Bendrauju su kariais, matau jų nusiteikimą ir esu patenkintas rodomais rezultatais, valia ir kryptingu darbu siekiant užsibrėžto tikslo.


Kokiu pagrindu suformuota karių grupė šiai misijai? Ar nėra sunku surinkti darnią komandą per gana trumpą laiką?

Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės penkioliktoji Lietuvos karių pamaina yra suformuota daugiausia iš Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono. Tačiau kartu su mumis dalyvauja pasiruošime ir į misijos rajoną vyks pareigūnai iš kitų valstybių, institucijų ir karinių vienetų. Tai yra Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Suomijos ir Ukrainos atstovai, taip pat Lietuvos Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, karinių oro pajėgų kariai. Jie yra įvairių sričių specialistai, puikiai išmanantys savo darbą. Mano tikslas – užtikrinti tinkamą jų integravimą, kad kiekvienas galėtų profesionaliai atlikti savo pareigą ir atsiskleisti kaip komandos narys.

Kokie didžiausi iššūkiai dar laukia pasiruošimo etape, ko tikitės nuvykus į misijos rajoną?

Didžiausi iššūkiai manau yra keli. Visų pirma, vertinamieji mokymai, kurie atsakys į klausimą, ar mes galime vykdyti užduotis tarptautinės operacijos rajone ir įvardins sritis, kuriose dar turime pasitempti. Antra, mūsų užsienio partnerių integravimas, tinkamas jų parengimas ir sklandaus darbo užtikrinimas. Tarkime, Ukrainos kariai specializuosis darbe su sprogmenimis, išminavimo darbuose, tai yra labai atsakinga sritis, todėl reikalauja ypatingo dėmesio. Trečia, jau nuvykę į misijos rajoną turėsime iš ten esančių karių sklandžiai perimti vadovavimą operacijoms ir tęsti pradėtus darbus. Nebus laiko ilgesnei adaptacijai, turėsime iš karto pradėti vykdyti užduotis, būti budrūs ir pasiruošę visiems iššūkiams.

Ar Jus pats anksčiau esate dalyvavęs tarptautinėje operacijoje? Kaip į Jūsų sprendimą vykti reagavo šeimos nariai?

Taip, esu dalyvavęs misijoje Afganistane, šiaurės rytų daugianacionalinio korpuso štabo sudėtyje. Korpusas yra dislokuotas Lenkijoje įsikūrusiame Ščecino mieste, į Afganistaną buvo perkeltas beveik visas personalas ir toliau vykdė Lenkijoje užimamas pareigas. Sprendimas vykti į misiją nebuvo kažkoks netikėtumas, apie tai buvo žinoma iš anksto. Su šeima jau seniai esame sutarę tarnybos klausimu: aš esu karys, todėl net negali kilti abejonių ar klausimų dėl pareigos atlikimo.

Šių metų sausio 4 d. Afganistano Goro provincijos sostinėje Čagčarane paskelbtas atsakomybės už Čagčarano miestą ir jo rajono saugumą perdavimas vietos valdžiai. Ar tai turės įtakos mūsų karių veiklai?

Šiame etape turėtų keistis mūsų veiklos rajonas, jeigu iki šiol didesnį dėmesį skirdavome Goro provincijos sostinei Čagčaranui, tai dabar labiau koncentruosimės į kitas vietoves ir į vietinių pajėgų mokymą. Vietinės saugumo pajėgos mūsų padedamos sugeba užtikrinti stabilumą, todėl stengsimės, kad tai vyktų ir kituose provincijos rajonuose, taip perduodant atsakomybę Afganistano valdžiai. Karių kasdieninei tarnybai tai didelės įtakos neturės.

Ar ruošiantis misijai yra gilinamasi tik į karinius dalykus?

Kario samprata šiuolaikiniame pasaulyje yra gana plati, ir neleidžia mums apsiriboti vien kariniais mokymais. Dėl šios priežasties vyksta kompleksinis pasirengimas, kurio metu didelis dėmesys skiriamas pagalbos projektams Afganistano visuomenei, analizuojama kultūrinė aplinka, kurioje vyks operacija, turime žinoti socialinius ir ekonominius aspektus. Tik tuomet mes galėsime pilnai perduoti valdžią vietinėms saugumo struktūroms, kai pakankamai gerai bus organizuojamos visos gyvenimo sritys, tam tikslingai ir kryptingai ruošiamės.

Kaip į karių išvykimą į tarptautines operacijas žiūri jų šeimų nariai, ar jie ruošiami laukiantiems iššūkiams bei išsiskirimui?

Informuoti šeimą apie išvykimą į tarptautinę operaciją yra kiekvieno kario pareiga, tai būtina padaryti kuo anksčiau, negalima jokiu būdu laikyti artimųjų nežinioje. Tuo tarpu bataliono vadovybės pareiga – spręsti visas kitas iškylančias problemas. Mums išvykus į misijos rajoną batalione liks karių šeimų grupė, kuri rūpinsis artimųjų informavimu apie misijoje vykstančius procesus, organizuos bendrus renginius, užtikrins artimųjų siuntų ir laiškų savalaikį persiuntimą. Mes privalome rūpintis visa komanda, kuri bus didelė, nes ją sudarys ne tik kariai, bet ir jų šeimos.

Ką Jums reiškia tarnyba kariuomenėje, karininko samprata šiuolaikiniame pasaulyje?

Tarnyba kariuomenėje nėra profesija, tai yra garbingas ir pilnavertis gyvenimo būdas. Tobulėjimas vyksta ne tik profesiniuose dalykuose, kariškis dėvintis uniformą turi išmanyti politinius procesus, vykstančius valstybėje ir ekonomines tendencijas, nes vieni tiesiogiai lemia veiklą, nuo kitų priklauso aprūpinimas. Todėl tai yra puiki asmeninio tobulėjimo erdvė, nes karininkas yra diplomatas, žinantis ne tik kaip panaudoti ginklą, bet ir kaip šio proceso išvengti. Karininko įgauta reali patirtis tarptautinėse operacijose, studijos Lietuvoje ir užsienyje, dinamiškas gyvenimo ritmas, mano nuomone, šią profesiją daro vieną iš įdomiausių, juolab kai yra derinami atrodytų nesusiejami dalykai.

Ko palinkėtumėte kariams, jų šeimų nariams?

Kariams norėčiau palinkėti tvirtybės, stiprybės ir ištvermės, kurių prireiks misijos rajone. Šeimų nariams linkiu gerbti mūsų pasirinktą profesiją ir visapusiškai remti išvykusius karius. Esminis dalykas yra supratimas ir parama, nes šeimose vyksiantys procesai lems karių nuotaikas ir bendrą visos misijos mikroklimatą. Mūsų kolektyvo jėga turi būti geras pasiruošimas operacijoms bei dvasios stiprybė, kuria visuomet pasižymėjo Lietuvos kariai.

Ačiū už pokalbį.


Interviu parengė PAG-15 viešųjų ryšių karininkas vyresnysis leitenantas Jurgis Norvaiša.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media