Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Vyko NORDIC vyriausiųjų puskarininkių susitikimas

2016-03-21
image

Kovo 14-18 d. Estijoje (Tartu) vyko Šiaurės šalių (Baltijos regiono) vyriausiųjų puskarininkių susitikimas, kuriame dalyvavo vyriausieji puskarininkiai iš Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos, Švedijos ir Vokietijos. Tai pirmasis tokios sudėties susitikimas, kuris sudarė galimybes pasidalinti puskarininkių korpuso patirtimi.

 

Keletą dienų buvo kalbama apie Estijos kariuomenės puskarininkių rengimą (Estijos kariuomenės vyriausiasis puskarininkis srž. mjr. Siimas Saleste), glaudžiai susijusį su šauktinių kariuomene ir artimą Lietuvos kariuomenės modeliui. Šios šalies puskarininkių rengimas neatsiejamas nuo bendro požiūrio (ir jų, ir karininkų) į Estijos kariuomenės karinę kultūrą. Geriausiai estų požiūrį į lyderystę pademonstravo Puskarininkių mokyklos viršininkas (mokyklai vadovauja karininkas), kuriame buvo matomas: „Karininkų ir puskarininkių bendro požiūrio į karinę kultūrą formavimo“ medis. Rengiant puskarininkius ir karininkus yra dvi svarbios sudedamosios dalys – pedagogika ir lyderystė. Baltijos gynybos koledžo atstovas pristatė puskarininkių kursą, kuriame rengiami seržanto majoro ar viršilos laipsnius turintys puskarininkiai.

 

2015 metų pabaigoje Lietuvoje lankėsi Švedijos kariuomenės vyriausiasis puskarininkis srž. mjr. Joachimas Blomgrenas, todėl buvo įdomu pamatyti jo pristatymą apie pasiekimus, kai karininkai tampa puskarininkiais. Pasirodo, kad karininkai tapti puskarininkiais netrokšta (nors finansiškai jiems tai neatsiliepia), o vietinė įstatyminė bazė sudaro tik savanoriškumo principu gristą perėjimą.

 

Norvegijos kariuomenės vyriausieji puskarininkiai: Sausumos pajėgų – srž. mjr Øystein Mjelle,  Savanoriškų pajėgų – srž. mjr. Guttorm Bentdal, Karinių jūrų pajėgų – vyr. lvn. David Robert Coyle – pristatė pajėgų puskarininkių rengimo sistemas, grįstas kultūriniu ir lygiateisiškumo principu. Norvegijos kariuomenė, kaip ir Švedijos, įveda puskarininkių korpusą ir jų rengimo sistemą, kurios jie neturėjo.  Norvegai suprato, kad jiems reikalingi puskarininkiai, kad dirbtų tiesiogiai su kareiviais ir būtų karininkų patarėjai. Pagrindinis šios sistemos akcentas – tai pagarbos atidavimas, paliktas pačių karių apsisprendimui. Jaunesnysis neprivalo atiduoti pagarbos vyresniajam, jei jis to nenori. Manau, kad tai tautos evoliucijos lygis, kai abi pusės (karininkai ir puskarininkiai) su tuo sutinka ir mano, kad tokiu būdu nepažeidžiamos lygios teisės. Ne visos kariuomenės kontinentinėje Europoje priimtų tokį iššūkį.

 

Vokietijos kariuomenės vyriausiasis puskarininkis srž. mjr. Udo Schuster pristatė savo puskarininkių rengimo sistemą, kuri neatitinka NATO standartų, bet yra gana įdomi. Kuopos kuopininku  tampa vyriausias pagal amžių puskarininkis, atstovaujantis visus kuopos karius. Todėl jiems batalionuose nereikia vyriausiųjų puskarininkių, jie turi teisę paskambinti net į parlamentą, kuriame yra karių reikalų komitetas, ir išsakyti visas problemas, kurių negali išspręsti žemesnio lygio vadovai. Sistema sumaišyta, nes jie gali priimti puskarininkius „iš gatvės“, turinčius kariuomenei reikalingą specialybę (nors ir mechaniką), suteikti jam viršilos karinį laipsnį ir jis sėkmingai gali tarnauti KAS. Aišku, toks kandidatas turi turėti bazinį karinį išsilavinimą. Šiuo metu kuopininkams kyla rimtų iššūkių, nes jų užduotis – sutaikyti senosios kartos puskarininkius su naujosios kartos puskarininkiais, neturinčiais lyderystės įgūdžių, gavusiais karinį laipsnį labai greitai, o senoji karta šito siekė ištisus dešimtmečius.

 

Suomijos kariuomenės vyriausiasis puskarininkis srž. mjr. Vesa Tuovinen pristatė puskarininkių karinį rengimą. Ten jie rengiami pagal panašaus modelio principus kaip ir Lietuvoje, tačiau rengimo laikas yra labai ilgas. Pavyzdžiui, 1 pakopos rengimas užima net 40 sav., po 10 metų karinės tarnybos, jei vadas rekomenduoja, puskarininkis siunčiamas į 2 pakopos kursą, kuris trunka dar 40 savaičių, dar po 10 metų jį galima siųsti į 3 pakopos kursą (20 sav.). Suomijos puskarininkių kariniu pasirengimu rūpinasi karininkai.

 

Lenkijos kariuomenė, dar neapsisprendusi, kur eina, nes rengimo sistema palikta nuo Varšuvos pakto šalių laikų, o laipsnių sistema jau įdiegta nauja. Todėl ketinama pereiti prie vienos didelės puskarininkių rengimo sistemos, nes visos Lenkijoje esančios karinės pajėgos turi savo didžiules mokyklas. Įdomumo dėlei galima paminėti, kad Lenkijos karinės pajėgos turi 11 karinių laipsnių, iš kurių 9 kariniai laipsniai –  puskarininkių.

 

Lietuvos kariuomenei, kaip sistemai, būtų galima mokytis iš savo partnerių ir kolegų patirties, kuri būtų naudinga visai organizacijai: bendras Lietuvos karinės kultūros žinojimas ir supratimas (Estijos kariuomenės pavyzdys, išnaudojant karininkų kursus), karininkai ir puskarininkiai kai kuriose lygiuose mokomi kartu; įvairių specialybių mokymas civilinės įstaigose, atsisakant tokių kursų, kurie neparengia, ar parengia mažai reikiamų specialistų KAS (pvz.: C kategorijos vairuotojų ar personalo specialistų kursai).

 

Lietuvos kariuomenės puskarininkių rengimo sistema, kuriai jau daugiau kaip 20 metų, vadovaujasi NATO pasiūlytomis rekomendacijomis. Ji turi savo Puskarininkių mokyklą, kuriai vadovauja puskarininkiai. Per 20 atkurtos Lietuvos kariuomenės istorijos metų puskarininkiai rado savo vietą Krašto apsaugos sistemoje, kuri užtikrina visų tikslų įgyvendinimą ir funkcionavimą (JAV kariuomenei tam tikslui pasiekti reikėjo apie 200 metų). Karininkai planuoja, o puskarininkiai įgyvendina planus ir pataria jiems, formuojant tokį bendrą požiūrį ir einama tolyn.


Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media