Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Inžinerijos bataliono keturkojai kariai protu ir gabumais nenusileidžia garsiajam komisarui Reksui

2019-02-23
image
Sakoma, kad žmogaus geriausias draugas yra šuo. Ir ne tik geriausias draugas - priklausomai nuo laiko, kultūros, poreikių ar pomėgių šuo gali būti ir vedlys, ir medžioklės bendras, ir kinkinio narys, ir karys mūšio lauke.

2015 metais tarnybą Inžinerijos batalione pradėjo pirmieji du belgų aviganiai Gilzė ir Bornas, o po poros metų prie jų prisijungė dar du keturkojai kariai - vokiečių aviganis Goras ir belgų aviganė Kaira. Apie senbuvių Gilzės ir Borno bei jų kinologų demonstruojamus rezultatus esame rašę jau ne kartą, todėl šįkart pasidomėkime, kaip sekasi krimsti mokslus kinologams grandiniui Edvinui Pakutkai ir grandiniui Raimundui Braziui bei jų tarnybos partneriams Gorui ir Kairai. Juk šunį sugadinti lengva, o gerai paruošti tarnybai sunku - reikia nueiti ilgą, daug laiko, žinių, kantrybės, pastangų ir širdies reikalaujantį kelią.

Šunys kaip ir žmonės, kiekvienas yra su savo charakteriu: 1 metų ir 10 mėn. Goras yra išskirtinai linksmas, draugiškas, nenustygstantis vietoje, smalsus, besidomintis aplinka, noriai bendraujantis su žmonėmis, o tokio paties amžiaus Kaira yra šiek tiek santūresnė, drovi, rami, paklusni ir labai lengvai auklėjama. Mokytis abu šunys pradėjo būdami 3-4 mėnesių. Iš pradžių Goro entuziazmą, anot kinologo gr. E. Pakutkos, teko net šiek tiek prigesinti - kaip sakoma, net ir protingiausiems šuniukams reikia paaiškinti taisykles. „Anksčiau iš nekantrumo vykdyti užduotį Goras pradėdavo inkšti ir inkšdavo daug, tad norėdamas nuraminti, turėdavau jį uždaryti į voljerą ar net ignoruoti", - apie pačią dresūros pradžią pasakoja gr. E. Pakutka. Tačiau apskritai, kinologo vertinimu, Goras yra puikus mokinys: labai motyvuotas, kantriai ir uoliai vykdo komandas, o žinodamas, kad gaus pažaisti (žaidimai Gorui patinka kur kas labiau už skanėstus) net labai ilgą laiką gali užsiimti vien paieška.

Gr. R. Brazys savo augintine Kaira taip pat be galo džiaugiasi, nes kalytė yra išskirtinai protinga, imli, su ja labai lengva dirbti. Kaira jau moka bendro paklusnumo komandas, ieškoti sprogstamųjų medžiagų (TNT, C4), nutraukti nepageidaujamą veiksmą, o šiuo metu mokosi šliaužti. Keturkojai kariai gauna ir namų darbų, kuriuos 1-2 kartus per mėnesį turi atsiskaityti Valstybės sienos apsaugos tarnybos kinologams.

Įprasta tarnybinio šuns darbo diena paprastai prasideda rytiniu pusvalandžio trukmės pasivaikščiojimu, kelione į tarnybos vietą ir kasdieninėmis treniruotėmis batalione pagal sudarytą planą. Paruošti tarnybinį šunį „išminuotoją" užtrunka apie dvejus metus, o visas paruošimas vyksta pagal Europos Sąjungos programą „Frontex", glaudžiai bendradarbiaujama su Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Kalėjimų departamento kinologais. Pirmosiomis tarnybos savaitėmis šuniukai iš pradžių socializuojami: pratinami būti šalia civilių žmonių skirtingose vietose, kontaktuoti su jais, įvairiais žaidimais lavinami jų klausos, uoslės, reakcijos refleksai, po truputį supažindinama su bendro paklusnumo komandomis. Vėliau prasideda pradinis šuniukų ugdymas, kurio metu siekiama išmokyti tiksliai vykdyti kinologo komandas, suprasti jo siunčiamus signalus, esant nenumatytiems trikdžiams koncentruoti dėmesį į užduoties atlikimą. Ir tik tada, po truputį integruojant, mokoma sprogmenų paieškos. Radęs sprogmenį šuo mokomas nemėginti kąsti ar loti, nes šie veiksmai gali sukelti sprogimą, šuo turi tiesiog atsistoti prie radinio, sukoncentruoti į jį žvilgsnį ir laukti kinologo. Baigę mokymus K-9 grandies kariai-kinologai su tarnybiniais šunimis vykdo apsaugą svarbių renginių metu, remia policijos pajėgas saugant svarbius asmenis, apieško pastatus, transporto priemones, kelio ruožus, reguliariai dalyvauja įvairiuose mokymuose, konkursuose ir varžybose.

Keturkojai kariai ne naujiena ir kitose Lietuvos kariuomenės pajėgose: nuo 2009 m. šunys tarnauja Karo policijoje, yra tarnybą atliekančių Specialiųjų operacijų pajėgose, o nuo 2015 m. K-9 grandis pradėta formuoti ir Sausumos pajėgose. 

Nuotraukos ir informacija vyr. eil. Mantautas Patašius 
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media