Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Vienos vitrinos paroda "Apdovanojimas už narsą"

2017-04-19
image

Vienos vitrinos paroda „Apdovanojimas už narsą“ skiriama Lietuvos Respublikos kariniam apdovanojimui – Vyčio Kryžiui. Šio apdovanojimo istorija prasidėjo 1919 m. gegužės 18 d., kada kariuomenės vadas gen. Silvestras Žukauskas paskelbė įsakymą, kuriuo nešiojimui sagos kilpelėje išduodamas ordino kaspinėlis. Vėliau apdovanotųjų sąrašai buvo tvirtinami Prezidento aktu. Kaspinėlis buvo dviejų spalvų – raudonos ir juodos.


1919 m. liepos 30 d. paskelbtas Kryžiaus Už Tėvynę įstatymas, kuriuo patvirtintas apdovanojimas buvo keturių galų stilizuotų tulpių kryžius su dviem sukryžiuotais kalavijais ir Vyčiu centre, kurį rugpjūčio 8 d. nuspręsta pakeisti į šešių galų Jogailaičių kryžių. 1920 m. vasario 3 d. dviejų rūšių ir trijų laipsnių apdovanojimas pavadinamas Vyties Kryžiumi. Pirmos rūšies apdovanojimas – su kalavijais (parodžiusiems narsą kovos lauke), antros – be kalavijų (pasižymėjusiems nepriklausomybės kovų metu, bet ne kovos lauke). Trečiasis apdovanojimo laipsnis buvo laikomas aukščiausiuoju. Laipsnio žymėjimui ant kaspinėlio naudotos žvaigždutės. Pirmieji Vyties Kryžiaus ženklai buvo pagaminti 1920 m. vasarą Karo invalidų komiteto graverių dirbtuvėse. Kryžiai buvo pradėti gaminti iš vario ir bronzos. Kadangi ženklo pagrindas buvo plienas ar geležis (vėliau prisidėjo sidabras), nuolat keitėsi gamintojas, jo spaudai, atskiri komponentai, emalio rūšis, – pradžioje šis apdovanojimas turėjo daug variantų. Pirmosios rūšies I laipsnio Vyties Kryžiumi buvo apdovanoti 1396 asmenys, II laipsnio – 98, III laipsnio Vyties Kryžiumi apdovanotų nebuvo.


1927 m. balandžio 1 d. įsteigtas Vyties Kryžiaus ordinas, kuris turėjo tris laipsnius. Ordino įstatymas teigė, kad visi asmenys, kurie jau buvo apdovanoti Vyties Kryžiumi, naudosis tomis pačiomis teisėmis bei lengvatomis kaip ir apdovanotieji nauju ordinu. Aukščiausiuoju laipsniu tapo pirmasis laipsnis. Laipsnio žymėjimui ant kaspinėlio naudotos stilizuotos ąžuolo šakelės su gilėmis. Ordino ženklai buvo gaminami Karo invalidų komiteto graverių dirbtuvėse, pas Kauno graverį Juozą Gerštyką bei užsienyje. Ženklai buvo daromi iš sidabro. Ordinas skirstytas į dvi rūšis: pirmąją – karinę (su kalavijais), antrąją – civilinę (be kalavijų). Pirmos rūšies I laipsnio ordinu buvo apdovanoti 7 asmenys, II laipsnio – 10, III laipsnio – 75.


1930 m. rugsėjo 1 d. apdovanojimo pavadinimas pakeistas į Vyčio Kryžiaus ordiną. Apdovanojimo paviršius dengiamas juodu ir baltu emaliu. Nuo tų metų jis turi 5 laipsnius. Ankstesnio apdovanojimo antrasis laipsnis prilyginamas – ketvirtajam laipsniui, trečiasis laipsnis – penktajam laipsniui. Ženklai gaminami Šveicarijos firmoje Huguenin Medailleurs. Iš visų šio ordino laipsnių, tik penktuoju laipsniu buvo apdovanoti 4 asmenys (iš jų Steponas Darius ir Stasys Girėnas). Ordino įstatymas numatė juostelę (baretę), rozetę ir miniatiūrą.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media