Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Minint valstybės ir kariuomenės šimtmetį atidaryta paroda – „Atgimusi po sunaikinimo“

2018-02-12
image

Minint atkurtos Lietuvos kariuomenės ir valstybės šimtmetį, 2018 m. vasario 9 d. Vytauto Didžiojo karo muziejuje atidaryta stacionari paroda „Atgimusi po sunaikinimo“, supažindinanti  su Lietuvos karinėmis vėliavomis. Vienas seniausių parodoje pristatomų eksponatų – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės Žalgirio mūšyje (1410 m.) naudotos vėliavos pavyzdžiai.


 „Tai unikali paroda, kurioje pirmą kartą plačiai pristatomos Lietuvos kariuomenės vėliavos – vienybės ir garbės ženklas. Rekonstruotos XV-XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gvardijos, infanterijos, kavalerijos vėliavos, 1917 m. suformuotų lietuvių batalionų Rusijoje vėliavų originalai, 1918-1940 m. originalios pėstininkų ir kavalerijos vėliavos, jų prikalimo bei nešiojimo atributika, padeda ne tik geriau suprasti vėliavų reikšmę, bet leidžia susipažinti su Lietuvos kariuomenės istorija“,- atidarydamas parodą sakė muziejaus pavaduotojas Arvydas Pociūnas.


 Paroda „Atgimusi po sunaikinimo“ parengta bendradarbiaujant su Lenkijos ir Švedijos muziejais, Lietuvos centriniu valstybės archyvu, kitais partneriais. Parodoje pristatomos išlikusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės, Pirmosios Lietuvos Respublikos kariuomenės, Lietuvos partizanų ir dabartinės Lietuvos kariuomenės vėliavos.


 Renginio metu muziejui buvo įteiktos dvi dovanos – Sausumos pajėgų uniformų antsiuvai ir ženklai bei nauja Lietuvos kariuomenės orkestro uniforma.


 „Karyba, karybos mokslas, taktika, operacinis menas būtų bevertis be istorinių pamokų. Tas pamokas mes turime suprasti ir taikyti dabartyje. Tik tada mes esame geri kariai. Šia proga norime padovanoti antsiuvus ir ženklus, kurie yra ant mūsų uniformų nuo 1991 m.“,- įteikdamas dovaną muziejui sakė Sausumos pajėgų vadas  brg. gen. Valdemaras Rupšys.


 Parodoje grojo ir naujas uniformas pristatė Lietuvos kariuomenės orkestras. Tai pagal 1792 m. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Pėsčiosios gvardijos freikompanijos grenadierių uniformų pavyzdį rekonstruotos uniformos. Pirmąją šio projekto uniformą Lietuvos kariuomenė padovanojo muziejui. Ją lankytojai galės pamatyti parodoje.


 Paroda atvira visuomenei nuo vasario 10 d. (antradieniais-sekmadieniais, 10-17 val.). Minint Vasario 16 d. – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, lankytojai galės pabendrauti su parodos rengėjais. Paroda Vytauto Didžiojo karo muziejuje veiks iki 2018 m.  spalio 1 d.


 Apie karines vėliavas:


Šiuolaikinių valstybių vėliavos tiesiogiai kilo iš senųjų vėliavų. Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjas Algirdas Julius Greimas žodį „vėliava“ sieja su „vėlių būriu, vėlių visuma“. Pasak jo, „turint galvoje, kad vėlių valdovas yra tuo pačiu ir karo dievas, visai suprantama, kad kiekviena lietuvių gentis žygiuoja į karą su savo vėliava, su visais savo mirusiais, semdamasi iš jų jėgų ir drąsos“.


 Vėliava – valstybės atributas, jos valstybingumo ir nepriklausomybės simbolis. Lietuvos Respublikos kariuomenės daliniai, mokymo įstaigos turi savo vėliavas, kurios simbolizuoja žuvusiųjų kovoje už Lietuvos nepriklausomybę šlovę ir primena kiekvienam kariui šventą pareigą tarnauti Lietuvos Respublikai, negailint jėgų ir gyvybės ginti jos laisvę ir nepriklausomybę.


Nuo senų laikų karinė vėliava palaikė karių kovinę dvasią, turėjo praktinę ir simbolinę prasmę – mūšyje pagal ją kariams būdavo lengviau orientuotis,  jos praradimas – vienas didžiausių moralinių smūgių karvedžiams ir kariams, o priešams vertingas karo grobis. Vėliavą praradęs dalinys buvo išformuojamas. Iki XX a. vėliava padėdavo kariams manevruojant greitai susirinkti ir pasitraukti iš mūšio lauko, persirikiuoti ir vėl atakuoti priešą.


 Vėliavos spalvos ir simboliai taip pat nėra atsitiktiniai. Kiekvienas jų turi savo reikšmę, istoriją. Seniausi kariniai ženklai atsirado dar prieš Kristų, bet Europoje labiausiai paplito viduramžiais. Apie lietuvių karinę vėliavą pirmą kartą užsimenama Vygando Marburgiečio kronikoje, aprašant 1337 m. kautynes prie Bajerburgo pilies (dab. Veliuona). Kronikininkas į vėliavą atkreipė dėmesį neatsitiktinai, kadangi Lietuvoje, kaip ir kaimyniniuose kraštuose, vėliava buvo ne tik orientyras, bet ir simbolis, kuris palaikė karių kovinę dvasią. Vėliavos praradimas buvo didžiulė netektis, galėjusi reikšti pralaimėjimą, o paimta priešo vėliava neretai simbolizuodavo pergalę. Būtent todėl vėliavnešiai mūšio metu nestovėdavo priešakinėje linijoje, o priešais juos būdavo išrikiuojami geriausi kariai.


 Baigiantis pirmajam pasauliniam karui dešimtys tūkstančių mobilizuotų lietuvių karių tebetarnavo Rusijos imperijos kariuomenėje, būtent šie kariai Rusijos pilietinio karo sūkuryje pradėjo steigti pirmuosius tautinius karinius dalinius, su kuriais siejamos ir pirmosios XX a. lietuvių karinės vėliavos.


 1990 m. lapkričio 23 d. Krašto apsaugos departamento Vilniaus ir Kauno savanoriams buvo įteiktos pirmosios atkurtos Lietuvos kariuomenės vėliavos.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media