Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Budėjimas ES kovinėse grupėse

 

NBG 15 

 

2015 m liepos 1 d.  Šiaurės šalių kovinė grupė (angl.  NBG 15, Nordic Battle Group) užbaigia budėjimą. Šios kovinės grupės  didžioji dalis Lietuvos karių buvo iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono (toliau - DKB UB). Jie sudarė ES kovinės grupės pajėgų apsaugos būrį. Pavieniai Lietuvos kariai taip pat budėjo NBG 15 pajėgų štabe, Karo policijos, Remonto ir Medicinos būriuose, Nacionaliniame paramos elemente. NBG 15 vykdė budėjimą nuo 2015 sausio 1 d. iki 2015 liepos 1 d. Švedijos vadovaujamą NBG 15 sudarė apie 2,4 tūkst. karių iš septynių ES šalių: Airijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos. Nors DKB UB būrio kariams budėjimo laikotarpiu neteko būti aktyvuotiems, tačiau jie pasibaigus budėjimui dalyvaus „Saber Guardian and Rapid Trident 15" pratybose Ukrainoje. 

 

 


 

2014 m. Lietuvos karių budėjimas ES kovinėje grupėje nenumatytas. Planuojama, kad nuo 2015 m. pradžios Lietuvos kariai pusmetį budės ES Šiaurės šalių kovinėje grupėje (angl. Nordic Battlegroup, NBG-15), kuriai vadovaus Švedija, todėl jau šiais metais tam yra aktyviai ruošiamasi.

 

Planuojama, Švedijos vadovaujamą NBG-15 sudarys apie 2,4 tūkst. karių iš septynių ES šalių: Airijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos. Lietuvos į šią kovinę grupę skiriamų karių didžioji dalis bus iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono. Jie sudarys ES kovinės grupės pajėgų apsaugos būrį. Pavieniai Lietuvos kariai taip pat budės NBG-15 pajėgų štabe, karo policijos, remonto ir medicinos būriuose, nacionaliniame paramos elemente.

Daugiau apie pasiruošimą čia.

                      

ESKG 2/13
Nuo 2013 m. liepos 1 d. Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono karių kuopa pusę metų budėjo Jungtinės Karalystės vadovaujamoje Europos Sąjungos kovinėje grupėje. Joje lietuviai dalyvavo kartu su britais, latviais, švedais ir Nyderlandų kariais. Taip pat šios kovinės grupės Operacijų ir Jungtiniame štabuose tarnavo Lietuvos karininkai. Iš viso šioje grupėje buvo apie 120 Lietuvos karių. ESKG Jungtinio štabo vado pavaduotojo pareigas ėjo buvęs Sausumos pajėgų štabo viršininkas plk. Vaidotas Malinionis.

 

ESKG 2013 kpt. M. Neimontas  ESKG 2013 kpt. M. Neimontas
 ESKG 2013 kpt. M. Neimontas ESKG 2013 kpt. M. Neimontas

 ESKG 2/2013 kariai vertinamosiose pratybose UK

kpt. M. Neimonto nuotraukos

            

2011-2012 m. Sausumos pajėgų kariai budėjimo ESKG nevykdė.

 

ESKG I/2010
EU BG2010 m. I pusmetį Lietuvos kariai budėjo ESKG, kuriai vadovavo Lenkija. Lietuvos kontingentą ES kovinėje grupėje sudarė Karaliaus Mindaugo mechanizuotojo pėstininkų bataliono motorizuotoji pėstininkų kuopa su aprūpinimo būriu, taip pat civilių ir karių bendradarbiavimo grupė, karo policijos skyrius, tarptautiniam štabui priskirti kariai ir nacionalinis paramos elementas - iš viso apie 150 karių. Kartu su lietuviais šioje kovinėje grupėje budėjo kariai iš Lenkijos, Latvijos, Slovakijos ir Vokietijos.

                             

Bendrai apie ESKG
ES kovinių grupių koncepcija buvo patvirtinta 2004 metais. Samprata buvo parengta Vokietijos, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos tais pačiais metais pateiktų pasiūlymų pagrindu. Pirmą kartą galimybė ateityje sukurti ES greitojo reagavimo pajėgas buvo paminėta Europos vadovų tarybos susitikimo Helsinkyje susitarimuose. 2003 metais buvo patvirtinta ES greitojo reagavimo koncepcija, kuri tapo pagrindu 2004 metais patvirtintai Kovinių grupių koncepcijai.

 

Koncepcija numato, kad kovinės grupės - tai aukštos parengties, greitai išskleidžiamos, daugianacionalinės jungtinės pajėgos, galinčios savarankiškai vykdyti operacijas arba veikti didesnės operacijos pradinėje fazėje. Vieną kovinę grupę sudaro apie 2 tūkst. karių. Kovinės grupės operacijas gali vykdyti bet kur už ES ribų 6 tūkst. kilometrų aplink Briuselį spinduliu.

 

Per budėjimus kariai nuolatinėje parengtyje tarnauja savo dislokacijos vietose ir atlieka įprastas funkcijas, dalyvauja ESKG koviniam rengimui skirtuose renginiuose. Jei grupė būtų aktyvuota, Lietuvos kariai į nustatytą užduoties rajoną turėtų išvykti per 5-10 dienų ir operacijos vietoje išsilaikyti nuo 30 iki 120 dienų.

        

eskg  eskg

eskg

 eskg

ESKG I/2010 kariai pratybose
vyr. ltn. Arnoldo Žilio ir j. srž. Gintaro Mockevičiaus nuotr.

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2016-01-18
Sprendimas: Fresh Media