Lietuvos kariuomenė

Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Pirmasis alytiškių mėnuo Afganistane

2009-12-17
image

Afganistano prezidento inauguracija

           Lapkričio 19 d. PAG-10 atstovus Goro provincijos gubernatorius pakvietė stebėti Afganistano islamo respublikos prezidento inauguracijos ceremoniją. Gubernatoriaus Saido Munibo kvietimu provincijos sostinės Čagčarano viešbutyje vykusiame renginyje dalyvavo provincijos administracijos, saugumo, švietimo atstovai, religiniai vadovai, įtakingiausi provincijos asmenys, vietos žurnalistai. Tiesioginę televizijos transliaciją kartu su vietos gyventojais stebėjo PAG-10 vadas plk. Gediminas Macijauskas, Lietuvos specialiosios misijos Afganistane vadovo pavaduotojas Andrius Purvaneckas, patarėja vystymui Justina Jakavonytė, Japonijos ir JAV diplomatai, dirbantys PAG.

Rugpjūčio 20 d. vykusiuose Afganistano prezidento rinkimuose pergalę šventęs Hamidas Karzajus, šiame poste pradeda antrąją penkerių metų kadenciją. H.Karzajus buvo pirmasis prezidentas į šį postą išrinktas visuotiniuose rinkimuose po talibų vyriausybės nuvertimo.

Prezidento inauguracijos proga lapkričio 19-oji Afganistane paskelbta nedarbo diena.

 

 Goro provincijos religinio vadovo paskaita apie islamą

 Lapkričio 21 d. PAG-10 stovykloje Goro provincijos religijos reikalų departamento direktorius mula Mohamadas Madžidis kariams ir civiliams skaitė paskaitą apie islamo filosofiją, šios religijos pagrindus, šventes.

Auditorija padėkojo lektoriui už įsimintiną paskaitą šiltais plojimais, daugumai karių įspūdį paliko plati mulos pasaulėžiūra, gebėjimas sudominti, suprantamas religinės specifikos pristatymas, mokėjimas perteikti vietos žmonių elgesio ypatybes, savijautą, išgyvenimus ilgalaikių pasninkų metu.

„Lietuvos vadovaujamoje misijoje tarnauja ir dirba kariai bei civiliai iš aštuonių šalių, jie turi savo papročius, kultūrinius skirtumus, išpažįsta skirtingas religijas. Siekdami kuo efektyvesnio bendradarbiavimo mes turime gerai suprasti vieni kitus. Be abejo mums reikia labai gerai išmanyti ir šalies, kurioje vykdome savo misiją, kultūrą, religiją, papročius, turime jų paisyti“ - sakė PAG-10 vadas plk. G.Macijauskas. Jis taip pat minėjo, jog Goro provincijos administracijos atstovai susitikimų metu dažnai pabrėžia, kad afganai labai vertina tai, kad PAG tarnaujantys kariai gerbia tradicijas, šio krašto papročius, paiso religinių švenčių. Anot pulkininko, tai lemia ir susiklosčiusius šiltus santykius su krašto žmonėmis.

Besirengdami misijai kariai klauso paskaitų apie islamo religiją bei Afganistano kultūros ypatumus. Šį kartą apie tai kariai galėjo betarpiškai išgirsti iš paties afganų dvasininko.

„Mula Madžidis yra labai įdomi ir patraukli asmenybė. Islamo filosofiją jis sugeba pristatyti labai įdomiai ir suprantamai, tokių dalykų nepavyktų surasti jokiose knygose ar juo labiau filmuose. Labai džiaugiamės, kad toks dvasininkas sutiko atvykti į mūsų stovyklą ir pabendrauti su lietuviais“ – sakė PAG-10 civilių ir karių bendradarbiavimo skyriaus viršininkas mjr. Vaidas Šepkus.

Nuo pat misijos Afganistane pradžios PAG atstovai palaiko glaudžius, dalykiškus santykius su dvasininkų luomu Goro provincijoje. Per ketvertą metų įvykdyti ir vykdomi paramos projektai: rekonstruojamos mečetės, jos aprūpinamos garsiakalbiais, kilimais. Nuolatinių susitikimų metu su PAG atstovais dvasininkai keičiasi informacija ne tik kultūros bet ir saugumo situacijos klausimais. Afganistane dvasininkai – mulos, turi ypatingą įtaką islamą išpažįstantiems gyventojams. Jų parama vietos valdžiai ir tarptautinės misijos kariams atspindi provincijoje vyraujančias nuotaikas.

 

Provincijoje baigtas teisingumo sektoriaus stiprinimo projektas

Lapkričio 22 d. provincijos sostinėje Čagčarane įvyko apeliacinio teismo ir prokuratūros pastatų perdavimo vietos administracijai ceremonija. Ceremonija pažymėjo Lietuvos Vyriausybės ir Europos Komisijos finansuoto projekto, skirto provincijos teisingumo sektoriaus administracinių gebėjimų vystymui, pabaigą.

Ceremonijoje dalyvavo PAG-10 vadas plk. G.Macijauskas, Lietuvos specialiosios misijos Afganistane vadovas ambasadorius Dainius Junevičius, Goro provincijos gubernatorius S. Munibas, PAG dirbantys Lietuvos specialiosios misijos, Europos Sąjungos policijos misijos bei Japonijos atstovai, provincijos administracijos vadovybė.

Lietuvos Vyriausybės ir Europos Komisijos finansuojamą projektą įgyvendino Afganistane veikiančios Jungtinių Tautų narkotikų ir nusikaltimų prevencijos organizacija. 

 

Lietuvos kariuomenės diena Hindukušo kalnuose

Lapkričio 22-23 d. PAG-10 stovykloje paminėta Lietuvos kariuomenės diena.

Lapkričio 23 d. stovykloje surengta iškilminga rikiuotė, kurios metu PAG-10 vadas plk. G.Macijauskas teikė padėkas pasirengimo misijai metu labiausiai pasižymėjusiems PAG dešimtosios pamainos Lietuvos kariams.

„Šiemet Kariuomenės dieną pasitinkame toli nuo namų. Tai mus dar labiau įpareigoja garbingai atstovauti savo šaliai ir savo kariuomenei. Esame čia, nes vykdome savo pareigą Tėvynei“, - sveikindamas karius sakė PAG vadas.

Kariuomenės dienos proga Lietuvos karius taip pat pasveikino Lietuvos Respublikos specialiosios misijos Afganistane vadovas ambasadorius D.Junevičius. Ambasadorius pabrėžė karių suprantamos laisvės ir pareigos vertę ir palinkėjo kariams sėkmės tarnaujant Lietuvos valstybei.

Kariuomenės dienos išvakarėse, sekmadienį, stovyklos ramovėje buvo surengtas pristatymas apie Lietuvos kariuomenę, jos istoriją, tradicijas, užduotis. Pristatyme be Lietuvos karių dalyvauti taip pat buvo pakviesti PAG tarnaujantys bei dirbantys užsienio šalių kariai ir civiliai.

Taip pat buvos surengtas smiginio turnyras, kuriame dalyvavo Lietuvos, JAV, Danijos, Europos Sąjungos policijos misijos Afganistane atstovai, iš viso 22 žmonės. Turnyro nugalėtoju tapo PAG-10 štabo viršininkas mjr. Artūras Jasinskas, antroji vieta atiteko policininkui iš Lietuvos Vitarui Ratkevičiui, trečioji - Danijos kapitonui Mariui Moleriui.

 

Pagalba vietos gyventojams

Lapkričio 24 d. į PAG  karius kreipėsi provincijos sostinės Čagčarano gyventojas, kurio dešimtmetį sūnų užpuolė ir apkandžiojo laukiniai šunys. Lietuvos, Gruzijos ir Ukrainos karo medikai berniukui Džamai suteikė pirmąją pagalbą, susiuvo ir sutvarstė žaizdas. „Džama – drąsus berniukas, iškentė visas medicinines procedūras, nenuriedėjo nė viena ašara, – sakė PAG medicinos skyriaus vadas mjr. Darius Užkuraitis. – Susiuvome žaizdas, dezinfekavome bei sutvarstėme sužeidimus, paskyrėme gydymą bei išrašėme siuntimą į  Čagčarano ligoninę, kurios medikai tęs Džamos gydimą“.Medikų komanda berniukui įteikė dovanų - mokyklinę kuprinę bei šiltą žieminę kepurę, kurios jam prireiks gilią ir labai šaltą žiemą Goro provincijos kalnuose.

„Be abejo, pakvietėme Džamos tėvą, kartu su sūnumi apsilankyti mūsų stovykloje vėliau, mums rūpi žinoti, kaip gerėja berniuko sveikata“, – sakė berniukui pagalbą suteikęs ukrainietis chirurgas kpt. Ondrijus Bezručka.

PAG medikai bendradarbiauja su Čagčarano ligoninės personalu, jį moko, konsultuoja pacientus miesto ligoninėje ir stovyklos medicinos įstaigoje. Sudėtingų atvejų metu operuoja vietinius gyventojus. Kartu su afganų medikais, PAG personalas vykdo medicininius patrulius į atokiausias provincijos vietas, kurių gyventojai neturi galimybės pasiekti medicinos įstaigų ir neretai tai būna vienintelė medicininė parama, kurią gali gauti atokesnių kaimų gyventojai.

Gruodžio 5 d. PAG-10 išminuotojai sunaikino 500 kilogramų aviacinę bombą, kuri kėlė grėsmę netoliese esančio Goro provincijos kaimelio gyventojams. Į lietuvius pagalbos kreipėsi Goro provincijos saugumo departamento atstovai, prašydami sunaikinti netoli nuo gyvenvietės rastą sprogmenį. Aviacinė bomba, sverianti 500 kg, buvo likusi nuo Sovietų Sąjungos agresijos Afganistane laikų.

Lietuviai kariai kartu su provincijos saugumo departamento atstovais nuvyko į sunkiai pasiekiama Lokmanamo gyvenvietę viename iš provincijos rajonų. Gyventojų galimybės pasiekti snieguotuose kalnuose esančias vietoves žiemos metu yra labai ribotos. Radę sprogmenis Goro provincijos atstovai dažnai kreipiasi į lietuvius, nes PAG kariai turi reikalingus prietaisus ir patirties tokiems sprogmenims neutralizuoti.

Atokioje kalnuotoje vietovėje, beveik trijų kilometrų aukštyje, buvo šaltoka ir daug sniego, todėl mūsiškiai, įvertinę situaciją, nugabeno sprogmenį į atokesnę vietą, kad sprogimas nekeltų pavojų aplink gyvenantiems žmonėms. Galingo sprogimo banga bombos skeveldras nunešė apie pusę kilometro.

 

Lietuvių numegztos kepurės - penkiems tūkstančiams Afganistano vaikų

Lapkričio 25 d.PAG-10 kariai perdavė akcijos „Šiltos kepurės Afganistano vaikams“ metu Lietuvos piliečių numegztas šiltas žiemines kepurėles Goro provincijos moksleiviams. Kartu su provincijos švietimo departamento atstovais kariai aplankė trejetą Čagčarano mokyklų, kuriose mokosi pusantro tūkstančio moksleivių. Kariai bendravo su moksleiviais, perdavė jiems Lietuvos žmonių numegztas kepurėles. Kai kurios mokyklos Čagčarano mieste nedirba dėl didelio šalčio, šių mokyklų moksleiviams kepurėles perduos provincijos švietimo departamento atstovai „Perdavėme apie du tūkstančius kepurėlių ir šiltus Lietuvos žmonių linkėjimus. Stengiamės, kad kepurėlės pasiektų kuo daugiau vaikų, – sakė PAG-10 civilių ir karių bendradarbiavimo skyriaus viršininkas mjr. V.Šepkus. – Afganistane berniukai ir mergaitės paprastai mokosi atskirose mokyklose, tad aplankėme vidurinę mergaičių mokyklą ir pora berniukų mokyklų, dar apie tris tūkstančius kepurėlių į tolimiausias provincijos vietas nugabens patruliuojantys PAG kariai“. 

Pasak karių, didžiausią įspūdį vaikams padarė tai, kad kiekviena kepurėlė yra pagaminta rankomis ir skiriama jiems su linkėjimais.

Labdaros akciją „Šiltos kepurės Afganistano vaikams“, per kurią Lietuvos žmones buvo kviečiami numegzti Goro provincijos vaikams žiemines kepures, organizavo PAG-10 kariai ir Lietuvos „Carito“, parėmė Užsienio reikalų ministerija. Akcijos rengėjai tikėjosi surinkti apie pusę tūstančio kepuraičių, o per du mėnesius surinkta apie penki tūkstančiai.

 „Projektas pavyko daug geriau negu tikėjomės, Lietuvos žmonės labai noriai prisidėjo prie paramos šios vienos skurdžiausių pasaulio valstybių vaikams, mūsų žmonės neliko abejingi“, – sako projekto koordinatorė vyr. ltn. Inga Pranaitienė.

Atokioje ir kalnų nuo kitų Afganistano rajonų atskirtoje Goro provincijoje šalies šiaurės vakaruose žiemos yra ypač sniegingos ir šaltos, temperatūra nukrenta iki -40°C. Goras taip pat yra viena skurdžiausių Afganistano provincijų, dėl sudėtingų susisiekimo sąlygų Gorą sunkiai  pasiekia centrinės valdžios ir tarptautinė parama. Iš molio sumūrytose trobelėse gyvenantys vietos žmonės dažnai neturi sąlygų savo namų sušildyti iki teigiamos temperatūros, neretai, net iš iškritus sniegui, vaikai vaikšto basi, menkai apsirengę. 

 

Apie saugumo, bendruomenės problemas religinių atstovų lūpomis

Gruodžio 6 d. PAG vadas plk. G.Macijauskas Čagčarano dalyvavo provincijos dvasininkų seminare.

Pagrindinės seminaro temos – islamo požiūris į saugumo situaciją, bendruomenės dalyvavimas stiprinant saugumą bei atkuriant provinciją, korupcija ir t.t. Seminaro organizatoriai bei dalyviai išreiškė viltį, kad tokiuose seminaruose ne tik bus aptariamos minėtos problemos, bet ir randami jų sprendimo būdai. 

Musulmoniškoje šalyje, kur dvasininkai turi ypatingą įtaką žmonėms, tokio pobūdžio seminaras – išskirtinės svarbos įvykis. Seminaro dalyviai pabrėžė, jog ne visi Afganistane žino, jog islamas draudžia netinkamą elgesį, terorizmą, korupciją, narkotikų vartojimą bei platinimą, ir ši informacija turėtų būti skleidžiama mulų lūpomis. Toks informacijos perdavimas būtų pats efektyviausias. Dauguma dvasininkų pageidavo ir didesnio valdžios dėmesio religijai.

PAG vadas plk. G.Macijauskas savo kalboje pabrėžė dvasininkų svarbą Afganistano kultūroje. „Be abejonės, religiniai vadovai yra labai  svarbūs visuomenėje. Jūsų parama Afganistano vyriausybei bei pagalba žmonėms padės greičiau atstatyti kraštą, saugumą bei stabilumą provincijoje“, – sakė pulkininkas, primindamas, kad PAG tarnaujantys kariai gerbia tradicijas, papročius, žmonių tikėjimą. Anot PAG-10 vado, tai lemia ir susiklosčiusius gerus santykius su vietos bendruomene.

 

 PAG 10 visuomenės informavimo karininkas

Vyr.ltn. Skomantas Povilionis

 

Fotografijų aut. j.psk. Lina Ambroževičiūtė, Vyr.ltn. Skomantas Povilionis

 

 

 

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media