Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Ypatingosios paskirties tarnyba (YPT)

 

 

NEAPVILK!

 

 

Ypatingosios paskirties tarnybos (YPT) užduotys – kovos su terorizmu operacijos, įkaitų vadavimas, tiesioginiai veiksmai. 1997 metais Krašto apsaugos savanorių pajėgose buvo suformuota Lietuvos kariuomenės Ypatingosios paskirties tarnyba. Po 2001 metų tragiškų įvykių Niujorke (JAV), nutarta šios tarnybos pagrindu suformuoti kontrteroristinį Lietuvos kariuomenės specialiųjų operacijų pajėgų karinį junginį.

2007 metų balandžio mėn. Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų junginio Ypatingosios paskirties tarnyba minėjo 10 –ąsias įkūrimo metines.

Neoficialus tarnybos formavimas buvo pradėtas 1995 m. Tuo metu buvo intensyviai kuriamos atrankos ir rengimo programos, renkami žmonės. Po dviejų metų, 1997 m., jau oficialiai įkurtas Ypatingosios paskirties skyrius prie Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT).

Per kelerius metus keitėsi tarnybos pavadinimas ir pavaldumas, atsižvelgiant į keliamas užduotis ir plėtrą, skyrius buvo pervadintas tarnyba ir tapo pavaldus tiesiogiai kariuomenės vadui.

Rugsėjo 11 d. teroro aktai JAV buvo postūmis YPT plėtrai ir specialiųjų operacijų vieneto kūrimui. 2002 m. Lietuvai įsijungus į JAV vadovaujamą operaciją „Tvirta taika” Afganistane, YPT kariai dvejus metus sėkmingai kovojo „Aitvaro” eskadronų sudėtyje.

2004 m. suformavus nuolatinį Specialiųjų operacijų junginį, YPT tapo sudėtine junginio dalimi.

Viena pagrindinių YPT užduočių – kovos su terorizmu operacijos, teroristinių grupių neutralizavimas, įkaitų vadavimas. Tarnyba vykdo ir kitas specialiąsias operacijas – specialiąją žvalgybą ir asmenų apsaugą.

Ypatingosios paskirties tarnybos kariai yra vadinami žaliukais. Vardas „žaliukas” buvo pasirinktas ne atsitiktinai. Jau tuomet atsigręžta į Lietuvos istoriją ir surastos sąsajos su ginkluotojo antisovietinio pasipriešinimo, kuris vyko 1944-1953 m. Lietuvoje, kovotojais.

Šiandienos žaliukai išsaugojo pokario žaliukų atminimą ne tik pasivadindami jų vardu. Pokario rezistencijos kovotojų organizuotumas, drausmė, ryžtas ir pasiaukojimas buvo ir bus puikus pavyzdys ir motyvacijos šaltinis šiuolaikiniams žaliukams, siekiantiems tęsti garbingas tradicijas.

„Žaliuko” antsiuvą nešioja tik patys geriausi YPT kariai, praėję atranką, sudėtingus mokymus ir ilgą parengimą.

Alfredo Pliadžio, SOP archyvo nuotr.

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2017-03-07
Sprendimas: Fresh Media