Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Kėdainiuose paminėtos pirmojo Lietuvos savanorio Povilo Lukšio žūties 100-osios metinės

2019-02-09
image
Šiandien, vasario 9 d. minime pirmųjų Lietuvos kariuomenės kautynių 100-metį, pirmojo Nepriklausomybės kovose žuvusio Lietuvos savanorio Povilo Lukšio žūties 100-ąsias metines. Renginyje dalyvaujantis Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, susirinkusiems svečiams ir kitų valstybės institucijų atstovams sakė, kad šiandieninė Lietuvos kariuomenė, besiruošdama didžiausiems išbandymams, savo šaknimis ir dvasia remiasi į tarpukario ir į „karo po karo" Lietuvos kovotojus. Turime labai kilnių ir garbingų ištikimybės Lietuvos valstybei pavyzdžių, kurie mus įkvepia ir įprasmina mūsų tarnybą. Povilas Lukšys - vienas iš jų.

Pirmasis už Lietuvos nepriklausomybę žuvęs Lietuvos kariuomenės karys krito ne nuo atsitiktinės kulkos, o aršioje kovoje su bolševikais. Prieš tai jo ir jo kovos draugų dėka buvo sužlugdytas pavojingas priešo manevras, kuriuo buvo siekiama atkirsti Lietuvos kariuomenės susisiekimo kelią iš Kėdainių į Kauną. Jau pirmoje kovoje Povilas Lukšys pademonstravo ryžtą ir drąsą. Kaip jau žinome antroji kovinė užduotis jam tapo paskutine. Didvyrišką šio kario narsą ir ištvermę ginant Lietuvos Respublikos laisvę ir nepriklausomybę patvirtina ir po mirties, 1923 metais jam skirtas aukščiausias Lietuvos valstybės karinis apdovanojimas - Vyčio kryžiaus 1-o laipsnio ordinas. Nepriklausomybės kovos iš besikuriančios Lietuvos kariuomenės pareikalavo apie pustrečio tūkstančio karių gyvybių, tačiau Tėvynė buvo apginta. Tai buvo jos kovos krikštas, padėjęs pamatus kuriamai valstybei ir jos vertybėms. "Kaip kariuomenės vadas ir kaip istorikas, esu dėkingas visiems, prisidedantiems prie Nepriklausomybės kovų ir jų dalyvių istorijos įamžinimo ir puoselėjimo. Tai labai svarbu ne tik kariuomenei, bet ir visai valstybei - sakė Lietuvos kariuomenės vadas. 

Renginyje Kėdainiuose taip pat dalyvavo Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas pulkininkas Dainius Pašvenskas, Kėdainių. savivaldybės meras Saulius Grinkevičius, Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno apygardos 2-osios rinktinės bei Motorizuotosios pėstininkų brigados Geležinis Vilkas kariai, kiti svečiai, miestiečiai.

Kėdainių kautynės - tai 1919 metais vasario 8-10 dienomis vykusios kovos tarp Lietuvos nepriklausomybę gynusios Lietuvos kariuomenės ir į mūsų šalį įsiveržusių sovietinės Rusijos kariuomenės dalinių. Į Lietuvos teritoriją įsibrovusios sovietų kariuomenės tikslas buvo užimti tuometę mūsų šalies sostinę Kauną, į kurį veržtasi per Alytų bei Kėdainius. Užimti nepriklausomos Lietuvos sostinę sutrukdė ties Kėdainiais vykusios kovos, per kurias su bemaž 1000 sovietų karių susirėmė 200 Lietuvos savanorių, talkinamų Vokietijos kariškių, ir nugalėjo sovietinės Rusijos kovotojus.
Vykstant kovoms ties Kėdainiais, vasario 9-ąją žuvo Lietuvos kariuomenės savanoris Povilas Lukšys, kurio atminimas įamžintas jo žūties vietoje Kėdainių rajone Taučiūnuose.

Jaunos Lietuvos kariuomenės, nors negausios ir menkai aprūpintos, tačiau atrėmusios puolimus ir apgynusios Lietuvos nepriklausomybę, žygdarbiams paminėti Lietuvos Respublikos Seimas 2019 metus paskelbė Nepriklausomybės kovų atminimo minėjimo metais.
Plačiau apie renginius

Kontaktinis asmuo: kpt. Rimvydas Švedas, tel. 868498106
Nuotraukos M. Lysenko


Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodas secimg

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Sprendimas: Fresh Media