Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Neformali bičiulių pagalba

 

1 lygis. Neformali bičiulių pagalba 

 

Vadas taip pat privalo suformuoti tokį mikroklimatą, kad karinio vieneto kariai bičiuliškai padėtų vienas kitam per visą tarptautinės operacijos laiką. Bičiulių pagalbą galima apibrėžti, kaip vieno karinio vieneto kario psichologinę paramą kitam. Bičiuliška pagalba teikiama tuo atveju, jei tarp karių yra užsimezgę asmeniniai ryšiai, jei dalijamasi kasdieniška patirtimi. Bičiuliška pagalba yra rūpinimasis vienas kitu.

 

Bičiulių pagalba yra unikalus reiškinys, kadangi vieneto kariai supranta vienas kitą geriau nei pašaliečiai. Jie kalbasi tarpusavyje apie savo patirtį, vertybes ir įsitikinimus. Būtent todėl jie taip sėkmingai padeda vienas kitam įveikti potencialiai trauminių įvykių padarinius. Bičiulių pagalba dažnai laikoma savotiška pirmąja psichologine pagalba.

 

Kaip veikia bičiulių savitarpio pagalbos sistema


„Sprogmuo detonavo priešais vieną iš mūsų šarvuočių. Laimė, nė vienas karys viduje nebuvo sužeistas, tačiau sprogimas nurėžė visą šarvuočio priekį. Klausantis šių susijaudinusių 18-19 metų karių pasakojimo apie įvykį, buvo aišku, kad jų kraujyje dar tebepulsuoja adrenalinas. Mes suteikėme jiems galimybę ir davėme laiko išsikalbėti, atvėsinti emocijas karo veiksmų zonoje, ten, kur jie turėjo sugrįžti kitą dieną ir vėl vykdyti užduotį. Buvo labai svarbu duoti jiems šiek tiek laiko tarp dviejų užduočių ne tik pavalgyti ir pailsėti, bet su karštos arbatos puodeliu rankoje pasikalbėti apie tai, ką jie jautė, kaip siaubingai buvo išsigandę, ką dar išgyveno. Čia veikė bičiulių savitarpio pagalbos sistema, kuri suvienija vienas kito paramos ieškančius grupės narius. Man regis, mes įsisąmoninome, kaip svarbu sudaryti galimybę žmonėms susiburti į nedidelę grupelę ir išsikalbėti."


Karinių vienetų vadų apklausa

 

Kai kurios valstybės, vykdydamos pagrindinį karinį rengimą, daugiausia dėmesio skiria „bičiulių" sistemai tobulinti. Be kita ko, kariai mokomi atpažinti draugui pasireiškiančio streso požymius. Kariams taip pat perteikiami klausymosi įgūdžiai, streso valdymo ir įveikimo technika.

 

Esant tinkamoms aplinkybėms, vieneto kariai niekieno neraginami suteikia paramą savo draugams. Vadai turėtų puoselėti tokį mikroklimatą, kuris skatintų karius padėti vienas kitam. Jie galėtų akcentuoti, kaip svarbu rūpintis vienas kitu, duoti laiko apmąstyti tai, kas įvyko, suvesti žmones, mokyti juos ir skatinti karinį vienetą dalyvauti bendruose karinio vieneto renginiuose. Apie šias priemones pasakojama ankstesniame skyriuje.

 

 

Skaityti kitą skyrių: Oficialios intervencinės priemonės

 

Tekstas iš knygos "Psichologinės paramos teikimas visuose tarptautinės operacijos ciklo etapuose: vado knyga - vadovas". Knygą PDF formatu galite atsisiųsti čia.

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2018-01-22
Sprendimas: Fresh Media